Skip to content

Visual Recipes

  • Cereal Bars Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Cereal Bars! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a fridge to co...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Winter Wonderland Cookie Cups Visual Recipe | Winter Holiday Activities

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This Winter Holiday visual recipe is for making Winter Wonderland Cookie Cups! The recipe is broken into simple steps, 3 stages (prep steps, baking...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Poison Apples Visual Recipe | Halloween Activities for Special Education

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This Halloween visual recipe is for making Poison Applies! ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Brown Rice Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making brown rice on the stovetop. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Homemade from Scratch Bread Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for baking homemade bread. What seems to be a difficult and advanced recipe is broken down for you! Visual recipes mak...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Palmiers Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for palmier cookies. A fun one to show off a cookie that looks advanced, but surprisingly easy to make! Visual recipes mak...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Marshmallow Yule Log Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for a marshmallow yule log. It is quick to make, only using a microwave! Visual recipes make it easy to teach and practice...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Quick Gravy Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for gravy - cooking on the stovetop and/or microwave. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Plain Egg Omelet Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making a Plain Egg Omelet. The recipe is broken into simple steps and requires access to a...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
    Get Resource
  • Dip-Dyed Marshmallows Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Dip-Dyed Marshmallows! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Visual recipes make...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • French Bread in a Can Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making french bread in a can (like Pillsbury). Visual recipes make it easy to teach an...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Steamed Green Beans Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for steamed green beans on the stovetop. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classro...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Ground Beef with Taco Seasoning Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Ground Beef with Taco Seasoning. The recipe is broken into simple steps and r...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
    Get Resource
  • Ghost Brownies Visual Recipe | Halloween Activities

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This Halloween visual recipe is for making Ghost brownies! The re...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Chicago Style Hot Dog Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Chicago-style hot dogs on the stovetop. Visual recipes mak...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Chicken Noodle Soup in a Can Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making chicken noodle soup from a can using a stovetop. Visual recipes make i...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Frozen Yeasted Dinner Rolls Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making frozen yeasted dinner rolls in the oven. Visual recipes make it easy to teach and ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Box Macaroni and Cheese Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Macaroni and Cheese from the Box. The recipe is broken into simple steps and req...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
    Get Resource
  • Oven Baked Frozen Pizza Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Frozen Pizza in the Oven. The recipe is broken into simple steps and requires access to a...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
    Get Resource
  • Scratch Chicken Stock Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making homemade chicken stock. Visual recipes make it easy to teach and pr...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • February No-Bake Visual Recipes Bundle

    Original price $10.00
    Original price $10.00 - Original price $10.00
    Original price $10.00
    Current price $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00

    Cover your February Life Skills + cooking lessons this month with this February Visual Recipes bundle. Each recipe is broken into simple steps, in...

    View full details
    Original price $10.00
    Original price $10.00 - Original price $10.00
    Original price $10.00
    Current price $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00
    Save 40% Save %
  • December No-Bake Visual Recipes

    Original price $10.00
    Original price $10.00 - Original price $10.00
    Original price $10.00
    Current price $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00

    Cover your December life Skills + cooking lessons this month with this December Visual Recipes bundle. Each recipe is broken into simple steps, ...

    View full details
    Original price $10.00
    Original price $10.00 - Original price $10.00
    Original price $10.00
    Current price $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00
    Save 30% Save %
  • January No-Bake Visual Recipes Bundle

    Original price $10.00
    Original price $10.00 - Original price $10.00
    Original price $10.00
    Current price $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00

    Cover your January Life Skills + cooking lessons this month with this January Visual Recipes bundle. Each recipe is broken into simple steps, in...

    View full details
    Original price $10.00
    Original price $10.00 - Original price $10.00
    Original price $10.00
    Current price $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00
    Save 40% Save %
  • March No-Bake Visual Recipes Bundle

    Original price $10.00
    Original price $10.00 - Original price $10.00
    Original price $10.00
    Current price $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00

    Cover your March Life Skills + cooking lessons this month with this March Visual Recipes bundle. Each recipe is broken into simple steps, includes...

    View full details
    Original price $10.00
    Original price $10.00 - Original price $10.00
    Original price $10.00
    Current price $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00
    Save 40% Save %