Skip to content

Visual Recipes

  • Lemon Ice Visual Recipe

    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    This visual recipe is for making Lemon Ice treats. You will find this to be a fun end of the year or summer activity for all students to get invo...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
    Get Resource
  • Cheesy Garlic Bread Visual Recipe

    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    This visual recipe is for making Cheesy Garlic Bread! The recipe is broken into simple steps and requires access to an oven...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
    Get Resource
  • English Muffin Pizza Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making English Muffin Pizzas! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a microw...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Peppermint Milkshake Visual Recipe

    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    This visual recipe is for making Peppermint Milkshake. The recipe is broken into simple steps and requires acc...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
    GET RESOURCE
  • Microwave Nachos Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Microwave nachos! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a microwav...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Pasta with Spaghetti Sauce Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making standard pasta with spaghetti sauce on t...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Dirt Pudding Cups Visual Recipe | Halloween Activities

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This Halloween visual recipe is for making Dirt Pudding Cups! ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • No Bake Pumpkin Pie Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for no-bake pumpkin pie, which can be completed without a microwave or stove - just stir ingredients together and put it in...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Microwave Chocolate Chip Cookies Visual Recipe | No-Bake Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Microwave Chocolate Chip Cookies! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Requires acc...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Microwave Quesadillas Visual Recipe | No-Bake Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Microwave Quesadillas! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Requires access to a microwa...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Peanut Butter and Jelly Sandwich Visual Recipe | No-Bake Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Peanut Butter and Jelly Sandwiches! Also includes a peanut butter alternative: Sunflower Butter. The recip...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Reindeer Chow Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for holiday puppy chow, also known as reindeer chow! It is quick to make, only using a microwave!  Visual recipe...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Level Up Cookbook: Everyday Meals | Digital Cookbook

    Original price $20.00 - Original price $20.00
    Original price
    $20.00
    $20.00 - $20.00
    Current price $20.00

    Ever wished that recipes were more visual and broke steps down more? 🙋🏻‍♀️ All learners can benefit from visual recipe instructions! Use for teachi...

    View full details
    Original price $20.00 - Original price $20.00
    Original price
    $20.00
    $20.00 - $20.00
    Current price $20.00
  • Holiday Cake Pops Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for holiday cake pops. It is quick to make, only using a microwave! You can make your own layer cake from a cake mix or ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Guacamole Visual Recipe | No-Bake Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Guacamole! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Requires access to a fridge. Visual re...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Breakfast Parfait Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Breakfast Parfaits! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a fridg...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Chocolate Mug Cake Visual Recipe | No-Bake Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Chocolate Mug Cake! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Requires access...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Cinnamon Rolls Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for cinnamon rolls - the Pillsbury/instant version. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in th...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Snickerdoodle Cinnamon Mug Cake Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Snickerdoodle Cinnamon Mug Cakes! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Microwave Mac and Cheese Bites Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Microwave Mac and Cheese! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Requires access to a micro...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Turkey Wrap Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Turkey Wraps! The recipe is broken into simple steps and is no-bake.Visual recipes make it easy to teach and p...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Cut-out Sugar Cookies Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for sugar cookies - for using cookie cutters and premade sugar cookie dough. Visual recipes make it easy to teach and pract...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Stuffing Mix Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for stuffing - cooking on the stovetop and/or microwave. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking ski...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Mashed Potatoes Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for mashed potatoes, requiring a stovetop. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classr...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00