Skip to content

Country

Visual Recipes

  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Oven Baked BBQ Chicken Thighs Visual Recipe

    This visual recipe is for making oven baked BBQ chicken thighs. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skill...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Stovetop White Rice VISUAL RECIPE

    This visual recipe is for making white rice on the stovetop. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the cla...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Classroom S'mores VISUAL RECIPE

    This visual recipe is for making Classroom S'mores. You will find this to be a fun end of the year, ESY, or summer activity for all students t...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Juice Pops VISUAL RECIPE

    This visual recipe is for making Juice Pop treats. You will find this to be a fun end of the year or summer activity for all students to get invo...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Bird Nests VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for bird nests. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classroom and at home. Plus, this c...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Shamrock Milkshake Visual Recipe

    This visual recipe is for making Shamrock milkshakes! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a fridg...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Candy Heart Bark Visual Recipe

    This visual recipe is for making Candy Heart Bark! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a microwav...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Hot Cocoa Visual Recipe

    This visual recipe is for making Hot Cocoa! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a microwave. V...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Microwave Chicken Noodle Soup Visual Recipe

    This visual recipe is for making Chicken Noodle Soup! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a microwave....

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Winter Wonderland Cookie Cups Visual Recipe | Winter Holiday Activities

    This Winter Holiday visual recipe is for making Winter Wonderland Cookie Cups! The recipe is broken into simple steps, 3 stages (prep steps, baking...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Peppermint Bark Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Peppermint Bark! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Cornflake Wreaths Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Cornflake Wreaths! The recipe is broken into simple steps, is no bake, and requires only access to ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Grinch Punch Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Grinch Punch! The recipe is broken into simple steps, is no bake, and requires no access to any app...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Candy Cane Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Candy Cane Dippers! The recipe is broken into 2 steps: 1) prep steps and 2) assembly. Requires acce...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Poison Apples Visual Recipe | Halloween Activities for Special Education

    This Halloween visual recipe is for making Poison Applies! ...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Mummy Pops Visual Recipe | Halloween Activities

    This Halloween visual recipe is for making Mummy Pops! The rec...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Ghost Brownies Visual Recipe | Halloween Activities

    This Halloween visual recipe is for making Ghost brownies! The r...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Sauteed Asparagus Visual Recipe

    This visual recipe is for making sauteed asparagus on the stovetop....

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Simple Garden Salad Visual Recipe

    This visual recipe is for making a simple garden salad. Visual recipes...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Set and Forget Pasta Visual Recipe

    This visual recipe is for making easy pasta on the stovetop. Visual recipes mak...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Frozen Hamburgers Visual Recipe

    This visual recipe is for making frozen hamburgers on the stovetop. Visual recipes make ...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Chicago Style Hot Dog Visual Recipe

    This visual recipe is for making Chicago-style hot dogs on the stovetop. Visual recipes mak...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Skillet Boiled Hot Dogs Visual Recipe

    This visual recipe is for making skillet boiled hot dogs on the stovetop. Visual recipes make it ...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Scratch Chicken Stock Visual Recipe

    This visual recipe is for making homemade chicken stock. Visual recipes make it easy to teach and pr...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50