Skip to content

Visual Recipes

  • Rainbow Fruit Skewers Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Rainbow Fruit Skewers! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Visual recipes make it easy t...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Instant Mashed Potatoes Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for instant mashed potatoes - stovetop and/or microwave. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skill...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Marshmallow Cereal Squares Visual Recipe | No-Bake Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Marshmallow Cereal Squares! (Also known as Rice Krispie Treats.) The recipe is broken into simple steps an...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Acai Bowl Visual Recipe | No-Bake Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Acai Bowls! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Requires access to a fridge and freezer...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Box Mix Pancakes Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making pancakes from the box mix. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classroom ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Marshmallow Cereal Treats Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Lucky Charms Treats! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a micro...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Mean Green Punch Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This Winter Holiday visual recipe is for making Mean Green Punch! It may remind you of the green gentleman who once tried to steal Christmas. The r...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Candy Cane Dippers Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This Winter Holiday visual recipe is for making Candy Cane Dippers! The recipe is broken into 2 steps: 1) prep steps and 2) assembly. Requires acce...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Slider Style Hamburgers Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making slider style hamburgers made from ground beef on ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Almost From Scratch Chicken Noodle Soup Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making chicken noodle soup. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classroom and at...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Frozen Green Beans Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for frozen green beans - stovetop and/or microwave. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills i...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Cornflake Wreaths Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This Winter Holiday visual recipe is for making Cornflake Wreaths! The recipe is broken into simple steps, is no bake, and requires only access to ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Boxed Frozen Chicken Nuggets Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making boxed frozen chicken nuggets. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Classroom S'mores Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Classroom S'mores. You will find this to be a fun end of the year, ESY, or summer activity for all students t...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Juice Pops Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Juice Pop treats. You will find this to be a fun end of the year or summer activity for all students to get invo...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Pumpkin Pie Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for pumpkin pie, requiring an oven. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classroom and a...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Buttered Noodles Visual Recipe | No-Bake Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Buttered Noodles! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Requires access to a microwave....

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Banana Pudding Visual Recipe | No-Bake Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Banana Pudding! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Requires access to a fridge and free...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Halloween Candy Brownie Visual Recipe | Halloween Activities

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Halloween candy brownies. The recipe is broken into 2 steps: 1) preparing the materials for the brownies and 2) ba...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Ice Cream Sandwiches Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Ice Cream Sandwiches. You will find this to be a fun end of the year, ESY, or summer activity for all s...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Hot Cocoa Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Hot Cocoa! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a microwave. V...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Frozen Chocolate Covered Bananas Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Frozen Chocolate Covered Bananas. You will find this to be a fun end of the year, ESY, or summer activity ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Energy Bites Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making Energy Bites! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. Has peanut butter and sunflower butter ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • No Bake Oreo Cheesecake Visual Recipe

    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    This visual recipe is for making No-Bake Oreo Cheesecake! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a f...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00