Skip to content
We're having a February Sale! Use the promo code FORYOU23 at checkout and save 25% on your total purchase! (TUES 3/28-WED 3/29)
We're having a February Sale! Use the promo code FORYOU23 at checkout and save 25% on your total purchase! (TUES 3/28-WED 3/29)

Country

Visual Recipes

  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Homemade Crunch Bar Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Homemade Crunch Bars! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Dirt Pudding Cups Visual Recipe | Halloween Activities

    This Halloween visual recipe is for making Dirt Pudding Cups!...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Slider Style Hamburgers Visual Recipe

    This visual recipe is for making slider style hamburgers made from ground beef on ...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Oven Baked Frozen Fries Visual Recipe

    This visual recipe is for making oven baked frozen fries. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking sk...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Homemade from Scratch Bread VISUAL RECIPE

    This visual recipe is for baking homemade bread. What seems to be a difficult and advanced recipe is broken down for you! Visual recipes mak...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Baked Potato VISUAL RECIPE

    This visual recipe is for cooking a baked potato. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classroom and at hom...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Reindeer Chow VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for holiday puppy chow, also known as reindeer chow! It is quick to make, only using a microwave!  Visual recipe...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Palmiers VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for palmier cookies. A fun one to show off a cookie that looks advanced, but surprisingly easy to make! Visual recipes ma...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Marshmallow Yule Log VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for a marshmallow yule log. It is quick to make, only using a microwave! Visual recipes make it easy to teach and practic...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Peppermint Fudge VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for peppermint fudge - with microwave and stovetop options. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking ski...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Quick Gravy VISUAL RECIPE

    This visual recipe is for gravy - cooking on the stovetop and/or microwave. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Shamrock Pretzels Visual Recipe

    This visual recipe is for making Shamrock pretzels! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a fridge ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    No Bake Oreo Cheesecake Visual Recipe

    This visual recipe is for making No-Bake Oreo Cheesecake! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a f...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Friendship Snack Mix Visual Recipe

    This visual recipe is for making Friendship Snack Mix! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a microwa...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Microwave Granola Visual Recipe

    This visual recipe is for making Granola! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a microwave. Vis...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    English Muffin Pizza Visual Recipe

    This visual recipe is for making English Muffin Pizzas! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a microw...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Puppy Chow Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Puppy Chow! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a micro...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Ghost Cookies Visual Recipe | Halloween Activities for Special Education

    This Halloween visual recipe is for making Ghost Cookies! T...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Vampire Cookies Visual Recipe | Halloween Activities

    This Halloween visual recipe is for making Vampire cookies! Th...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Standard Pasta Visual Recipe

    This visual recipe is for making standard pasta - but made easy! - on the st...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Griddle Style Hamburgers Visual Recipe

    This visual recipe is for making griddle style hamburgers on the stovetop. Visual rec...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Griddle Style Hot Dog and Bun Visual Recipe

    This visual recipe is for making griddle hot dogs and buns on the stovetop. Visual recipes mak...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Chicken Noodle Soup in a Can Visual Recipe

    This visual recipe is for making chicken noodle soup from a can using a stovetop. Visual recipes make i...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50
  • Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50

    Homemade from Scratch Pancakes Visual Recipe

    This visual recipe is for making homemade pancakes from scratch using a stovetop. Visual recipes make it e...

    View full details
    Original price $1.50 - Original price $1.50
    Original price
    $1.50
    $1.50 - $1.50
    Current price $1.50