Skip to content

December

  • Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    Holidays Toolkit

    The holidays can be a challenging time for autistic people for a variety of reasons, be it changes to the environment, schedule upheaval, or feeli...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
  • Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    Holiday Gift Tags | For Paraprofessionals + Staff

    The holidays are here and this is a great time of year to show appreciation to your paraprofessionals and coworkers! These gift tags are ea...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Cinnamon Rolls Visual Recipe

    This visual recipe is for cinnamon rolls - the Pillsbury/instant version. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in t...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Holiday Cake Pops VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for holiday cake pops. It is quick to make, only using a microwave! You can make your own layer cake from a cake mix or ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Reindeer Chow VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for holiday puppy chow, also known as reindeer chow! It is quick to make, only using a microwave!  Visual recipe...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Cut-out Sugar Cookies VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for sugar cookies - for using cookie cutters and premade sugar cookie dough. Visual recipes make it easy to teach and pract...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Mean Green Punch Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Mean Green Punch! It may remind you of the green gentleman who once tried to steal Christmas. The r...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Candy Cane Dippers Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Candy Cane Dippers! The recipe is broken into 2 steps: 1) prep steps and 2) assembly. Requires acce...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Peppermint Fudge VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for peppermint fudge - with microwave and stovetop options. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking ski...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $3.75 - Original price $3.75
    Original price
    $3.75
    $3.75 - $3.75
    Current price $3.75

    Winter Recipes | Recipe Reading Comprehension | Special Education

    Looking for a life skills activity related to the Winter? This resource focuses on reading reci...

    View full details
    Original price $3.75 - Original price $3.75
    Original price
    $3.75
    $3.75 - $3.75
    Current price $3.75
  • Original price $5.00 - Original price $5.00
    Original price
    $5.00
    $5.00 - $5.00
    Current price $5.00

    New Years 2024 Resolutions + Vision Board Activity | Printable

    This New Years Activity resource is a fun back-from-winter-break activity. It gives you and your students a chance to reflect back on the previous...

    View full details
    Original price $5.00 - Original price $5.00
    Original price
    $5.00
    $5.00 - $5.00
    Current price $5.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Homemade Crunch Bar Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Homemade Crunch Bars! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Puppy Chow Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Puppy Chow! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a micro...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Cornflake Wreaths Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Cornflake Wreaths! The recipe is broken into simple steps, is no bake, and requires only access to ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Bird Nests VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for bird nests. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classroom and at home. Plus, this c...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $3.75 - Original price $3.75
    Original price
    $3.75
    $3.75 - $3.75
    Current price $3.75

    Winter Job Descriptions | Reading Job Listings | Special Education

    Looking for a life skills activity related to the Winter season? This resource focuses on reading...

    View full details
    Original price $3.75 - Original price $3.75
    Original price
    $3.75
    $3.75 - $3.75
    Current price $3.75
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Peppermint Bark Visual Recipe

    This Winter Holiday visual recipe is for making Peppermint Bark! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a ...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Marshmallow Yule Log VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for a marshmallow yule log. It is quick to make, only using a microwave! Visual recipes make it easy to teach and practic...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $3.00 - Original price $3.00
    Original price
    $3.00
    $3.00 - $3.00
    Current price $3.00

    Winter Budget Worksheets for Special Education

    These Winter What is in Budget? Worksheets focus on reading budgets and matching items ...

    View full details
    Original price $3.00 - Original price $3.00
    Original price
    $3.00
    $3.00 - $3.00
    Current price $3.00
  • Original price $3.75 - Original price $3.75
    Original price
    $3.75
    $3.75 - $3.75
    Current price $3.75

    Winter Holidays Job Descriptions | Reading Job Listings | Special Education

    Looking for a life skills activity related to the Winter Holidays? This resource focuses on readi...

    View full details
    Original price $3.75 - Original price $3.75
    Original price
    $3.75
    $3.75 - $3.75
    Current price $3.75
  • Original price $2.50 - Original price $2.50
    Original price
    $2.50
    $2.50 - $2.50
    Current price $2.50

    Winter Holidays Next Dollar Up Task Cards for Special Education

    The Winter Holidays Next Dollar Up Task Cards focus on rounding prices up to the next dollar. ...

    View full details
    Original price $2.50 - Original price $2.50
    Original price
    $2.50
    $2.50 - $2.50
    Current price $2.50
  • Original price $4.00 - Original price $4.00
    Original price
    $4.00
    $4.00 - $4.00
    Current price $4.00

    Winter WOULD YOU RATHER | BOOM CARDS

    Boom Cards conversation starters for social skills games, social skill groups, lunch bunch and peer networks groups. This is an interact...

    View full details
    Original price $4.00 - Original price $4.00
    Original price
    $4.00
    $4.00 - $4.00
    Current price $4.00
  • Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00

    Palmiers VISUAL RECIPE | Holiday Recipes

    This visual recipe is for palmier cookies. A fun one to show off a cookie that looks advanced, but surprisingly easy to make! Visual recipes ma...

    View full details
    Original price $2.00 - Original price $2.00
    Original price
    $2.00
    $2.00 - $2.00
    Current price $2.00
  • Original price $3.00 - Original price $3.00
    Original price
    $3.00
    $3.00 - $3.00
    Current price $3.00

    Holiday Color by Code | Coping Skills

    This Holiday Color by Code activity is a great way to review coping skills with learners at any age. It combines the fun of a coloring page with ...

    View full details
    Original price $3.00 - Original price $3.00
    Original price
    $3.00
    $3.00 - $3.00
    Current price $3.00