Activities for Autistic Adults
-
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Cut-out Sugar Cookies VISUAL RECIPE | Holiday Recipes
1 reviewThis visual recipe is for sugar cookies - for using cookie cutters and premade sugar cookie dough. Visual recipes make it easy to teach and pract...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| /
Stuffing Mix VISUAL RECIPE
1 reviewThis visual recipe is for stuffing - cooking on the stovetop and/or microwave. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking ski...
View full detailsOriginal price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Almost From Scratch Chicken Noodle Soup VISUAL RECIPE
No reviewsThis visual recipe is for making chicken noodle soup. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classroom and at...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Pasta with Spaghetti Sauce Visual Recipe
No reviewsThis visual recipe is for making standard pasta with spaghetti sauce on t...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Box Mix Pancakes VISUAL RECIPE
No reviewsThis visual recipe is for making pancakes from the box mix. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classroom ...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Cinnamon Rolls VISUAL RECIPE | Holiday Recipes
No reviewsThis visual recipe is for cinnamon rolls - the Pillsbury/instant version. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in t...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| /
Instant Mashed Potatoes VISUAL RECIPE
No reviewsThis visual recipe is for instant mashed potatoes - stovetop and/or microwave. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skill...
View full detailsOriginal price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Halloween Candy Brownie Visual Recipe | Halloween Activities
No reviewsThis visual recipe is for making Halloween candy brownies. The re...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| /
Mashed Potatoes VISUAL RECIPE
No reviewsThis visual recipe is for mashed potatoes, requiring a stovetop. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills in the classr...
View full detailsOriginal price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Frozen Chocolate Covered Bananas VISUAL RECIPE
No reviewsThis visual recipe is for making Frozen Chocolate Covered Bananas. You will find this to be a fun end of the year, ESY, or summer activity ...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Holiday Cake Pops VISUAL RECIPE | Holiday Recipes
No reviewsThis visual recipe is for holiday cake pops. It is quick to make, only using a microwave! You can make your own layer cake from a cake mix or ...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| /
Microwave Nachos Visual Recipe
No reviewsThis visual recipe is for making Microwave nachos! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access to a microwav...
View full detailsOriginal price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Ice Cream Sandwiches VISUAL RECIPE
No reviewsThis visual recipe is for making Ice Cream Sandwiches. You will find this to be a fun end of the year, ESY, or summer activity for all s...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| /
Frozen Green Beans VISUAL RECIPE
No reviewsThis visual recipe is for frozen green beans - stovetop and/or microwave. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills i...
View full detailsOriginal price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| / -
Original price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| /
Bubbling Love Potion Visual Recipe
No reviewsThis visual recipe is for making Bubbling Love Potion! The recipe is broken into simple steps and is no-bake. A note on love potions as a...
View full detailsOriginal price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| / -
Original price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| /
Snickerdoodle Cinnamon Mug Cake Visual Recipe
No reviewsThis visual recipe is for making Snickerdoodle Cinnamon Mug Cakes! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access ...
View full detailsOriginal price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| / -
Original price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| /
Homemade Crunch Bar Visual Recipe
No reviewsThis Winter Holiday visual recipe is for making Homemade Crunch Bars! The recipe is broken into simple steps, is no-bake, and requires only access ...
View full detailsOriginal price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Dirt Pudding Cups Visual Recipe | Halloween Activities
No reviewsThis Halloween visual recipe is for making Dirt Pudding Cups!...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Slider Style Hamburgers Visual Recipe
No reviewsThis visual recipe is for making slider style hamburgers made from ground beef on ...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Buffalo Cauliflower Wings Visual Recipe
No reviewsThis visual recipe is for making buffalo cauliflower wings. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking ski...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Palmiers VISUAL RECIPE | Holiday Recipes
No reviewsThis visual recipe is for palmier cookies. A fun one to show off a cookie that looks advanced, but surprisingly easy to make! Visual recipes ma...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Marshmallow Yule Log VISUAL RECIPE | Holiday Recipes
No reviewsThis visual recipe is for a marshmallow yule log. It is quick to make, only using a microwave! Visual recipes make it easy to teach and practic...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| /
Peppermint Fudge VISUAL RECIPE | Holiday Recipes
No reviewsThis visual recipe is for peppermint fudge - with microwave and stovetop options. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking ski...
View full detailsOriginal price $1.50 - Original price $1.50Original price$1.50$1.50 - $1.50Current price $1.50| / -
Original price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| /
Quick Gravy VISUAL RECIPE
No reviewsThis visual recipe is for gravy - cooking on the stovetop and/or microwave. Visual recipes make it easy to teach and practice cooking skills...
View full detailsOriginal price $2.00 - Original price $2.00Original price$2.00$2.00 - $2.00Current price $2.00| /